DUP logo element

Ny markedsføringsguide på medlemsområdet

Vi er stolte af i dag at kunne offentliggøre endnu en guide til vores medlemmer. Denne gang er emnet markedsføring og guiden er udviklet med støtte fra Merlin - de uafhængiges repræsentant, når der skal licenseres musik til digitale tjenester.

Medlemmer af DUP kan finde den nye guide her, og lære om de grundlæggende forhold i markedsføring af musik - herunder udarbejdelse af en markedsføringsplan, målretning af indhold, forskellene på egne og tredjepartsplatforme, annoncering mv.

DUP arbejder løbende for at øge kompetencerne hos både den nuværende og den næste generation af danske pladeselskaber igennem et højt niveau af vidensdeling.

På DUPs medlemsområde kan man således i dag finde guides på følgende områder:

  • Pladekontrakter
  • Distribution
  • Synkronisering
  • Promotion
  • Rettigheder
  • Royalties
  • Markedsføring

Disse er levende dokumenter, der løbende udvikles og ajourføres med tidens tendenser. Og vi udvikler løbende flere guides til vores medlemmer.

DUPs medlemmer kan tilgå guidesene her (kræver login)