DUP logo element

Danske Uafhængige Pladeselskaber søger sekretariatsleder

Brænder du for organisatorisk arbejde i musikbranchen, og vil du være med til at skabe bedre vilkår for en mangfoldig skare af risikovillige og uafhængige pladeselskaber, så er denne stilling noget for dig. 

DUP er en interesseorganisation, som varetager danske uafhængige pladeselskabers interesser. Det gør vi særligt politisk og gennem videndeling, samt events i samarbejde med f.eks. SPOT og Roskilde Festival mv. Organisationen har pt. over 200 medlemmer, der omfatter både professionelle virksomheder, selvudgivende kunstnere og hobbyvirksomheder.

Vi står overfor en større omstillingsproces, hvor foreningen grundet nye driftstilskud har mulighed for at professionalisere organisationen og udvide aktivitetsniveauet. Som et led i denne proces søger vi en sekretariatsleder, der sammen med vores bestyrelse og forperson vil stå i spidsen for denne udvikling. 

Som sekretariatsleder er man ansvarlig for:

  • At omsætte bestyrelsens visioner til konkrete tiltag. 
  • Medlemshåndtering inkl. kommunikation og hvervning.
  • Projektledelse af events, medlemsmøder, generalforsamlinger mv.
  • Fundraising til foreningens projekter og fortsatte drift.
  • Løbende kommunikation på DUPs sociale medier og hjemmeside.
  • Praktikforløb, herunder tilrettelæggelse af forløb, ledelse af og løbende sparring med praktikant.
  • Driftsøkonomi, herunder kvartalsmæssig bilagsindsamling til revisor, fakturering, betalinger, udarbejde og vedligeholdelse af foreningens budget samt rapportering til bestyrelsen.

Forudgående kendskab til brancheforhold såsom de forskellige kerneaktiviteter i pladeselskaber i dagens musikbranche, musikkens øvrige organisationer, gældende rettighedsforhold for pladeselskaber, forlag, kunstnere mv., samt indsigt i øvrige aktører som managere, bookere, festivaler, medier mv. vægtes højt i ansættelsesprocessen. I forbindelse med event-produktion er det en fordel at have kørekort, og vi forventer desuden, at du behersker engelsk mundtligt og skriftligt, da vores netværk strækker sig over hele verden.

Stillingen er en deltidsstilling med et forventet timeforbrug på 15-20 timer ugentligt med fast løn, der aftales parterne imellem. Der er mulighed for at arbejde hjemme, på eget kontor eller på kontorplads etableret af DUP. Den forventede ansættelsesstart er d. 1. august 2023 og vi afholder samtaler løbende i juni måned.

Send din ansøgning til jobs@dup.nu senest d. 18. juni. Kontakt DUPs forperson Kristoffer Rom telefonisk på 24249254, hvis du har spørgsmål til stillingen.